20140314_806736 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü !
Çanakkale Savaşları Komutanı Fransız Generali Anlatıyor…

Çanakkale savaşlarında, Fransız Kuvvetlerine komuta eden General Guro, savaş sırasında bir kolu ile bir bacağının bir kısmını, savaş sahasında bırakarak yurduna dönmüş bir askerdir. Daha sonra anlattığı bir savaş hatırasında şöyle diyor:

“Fransızlar, Türkler gibi mert bir milletle savaştıkları için çocuklarınızla daima iftihar edebilirsiniz. Hiç unutmam. Biraz evvel doğa, çevremizde en nefis güzellikteydi. Suçiçekleri, papatyalar, Peygamber çiçekleri, leylaklar bir gökkuşağı âlemi yaratıyordu. Ve şimdi, savaş sahasında dövüş bitmiş, o güzelim tablo kan revan içindeydi. Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk. Az evvel, Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zâyiat vermişlerdi. Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutmayacağım. Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk askeri kendi gömleğini yırtmış, O’nun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu. Tercüman vasıtasıyla bir konuşma yaptık:

Niçin, öldürmek istediğin askere şimdi yardım ediyorsun?

Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:
‘Bu Fransız yaralanınca yanıma düştü. Cebinden yaşlı bir kadın resmini çıkardı. Bir şeyler söyledi. Anlamadım!.. Ama herhalde annesi olacaktı. Benimse kimsem yok. İstedim ki, o kurtulsun, anasının yanına dönsün!…

Bu asil ve âlicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım. Bu sırada, emir subayım Türk Askeri’nin yakasını açtı. O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan gözyaşlarımın donduğunu hissettim! Çünkü; Türk askerinin göğsünden, bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutam ot tıkamıştı!..

Az sonra ikisi de öldüler!…’
General Guro, Fransız Kuvvetleri Komutanı.
[tube]r2faoMcuk-g[/tube]


18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü !
Yorumlar
 • TheCool

  Ne mutlu Türküm diyene! Tüm türk milleti adına teşekkür ediyorum menzil hocam.

 • 1Menzil1

  eyvallah keşke herkez sorun değilde bu anma gününü kutlasa 🙂 ama ama

 • Volkan

  Vatan için bayrak için toprak için bizler için canlarını feda eden Çanakkale ve tüm şehitlerimizi ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyorum Allah hepsinden razı olsun Rabbim mertebelerini artırsın amin.

 • FB Ali

  Çanakkale’de şavaşan şehit olan tüm atalarımızın ruhu şad olsun mekanları cennet olsun Onlara çok şey borçluyuz nur için yatın ölümsüz kahramanlar ❤❤❤❤❤❤

 • Muratcan Çetin

  Milletimiz Daima Var Olsun

  Ne Mutlu Türkğm Diyene !

 • Akadir Şahin

  Tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun,Allah onlardan razı olsun… Amin
  Ve son olarak sizlerede bugünü unutmadığınız için tşk ederim sayın adminler <3 <3 <3 🙂

  • 1Menzil1

   eyvallah keşke herkez sorun değilde bu anma gününü kutlasa 🙂 ama ama

Yandex.Metrica
0,1300,130
Yazılar(RSS) | Sitemap | | Ping